مشروح خبر
اخبار شهرستان۲۸ فروردین ۱۳۹۶

حلقه چاه غیرمجاز در خوی مسدود شد

سرپرست فرمانداری خوی گفت: 143 حلقه چاه غیرمجاز در سال گذشته در این شهرستان مسدود شد که با این کار توانستیم بیش از پنج میلیون و 700 هزار مترمکعب در مصرف آب در این منطقه صرفه جویی کنیم.

به گزارش پایگاه خبری خوی آوا، «علی محمدی ایروانلو» با اشاره به وجود بحران آب در خوی افزود: بحران کم آبی در این شهرستان از نبود مدیریت بهینه منابع آب نشات می گیرد که این موضوع باید حل شود.
وی یکی از راهکارهای مدیریت بهینه منابع آب را کنترل مصرف آب در بخش کشاورزی عنوان کرد و ادامه داد: با تغییر الگوی مصرف آب در بخش کشاورزی از سنتی به مدرن می توان مصرف آب در این بخش را کنترل کرد.
وی به بحران کم آبی در دشت خوی اشاره کرد و گفت: انتقال آب شرب از سد آغ چای و جلوگیری از خروج و هدر رفت آب های سطحی از دشت خوی از جمله مواردی است که باید در راستای مقابله با این بحران مورد توجه قرار گیرد.
به گزارش پایگاه خبری خوی آوا، دشت خوی از چند سال پیش به علت کمبود منابع آب زیر زمینی برای حفر چاه کشاورزی دشت ممنوعه اعلام شده است.
به علت نبود سد، سالانه بیش از 180 میلیون متر مکعب از آب های 2 رودخانه قطور و الند این شهرستان به ویژه در ایام غیرفصل کشاورزی از دسترس خارج شده و به هدر می رود.
به گزارش ایرنا، شهرستان خوی 90 هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد که 30 هزار هکتار آن آبی و بقیه دیم است

 

نظر شما

خطایی رخ داده است