مشروح خبر
اخبار استان۲۶ فروردین ۱۳۹۶

پیش بینی تولید سه میلیون و 200 هزار تن انواع محصولات زراعی بهاره در آذربایجان غربی

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: کشت محصولات زراعی بهاره در استان آغاز شده است و پیش بینی می شود سه میلیون و 200 هزار تن انواع محصولات زراعی بهاره در سطح استان تولید شود.
 به گزارش پایگاه خبری خوی آوا،  اسمعیل کریم زاده با بیان این مطلب افزود: برآورد می شود در حدود 260  هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان زیر کشت محصولات زراعی بهاره برود که از این میزان 190 هزار هکتار آبی و 70 هزار هکتار دیم است .
وی اظهار کرد: عمده محصولات زراعی کشت بهاره در استان شامل چغندر قند، ذرت، حبوبات، سبزی و صیفی ، محصولات علوفه ای و آفتابگردان است.
کریم زاده درباره توزیع نهاده های کشاورزی اضافه کرد: اقدامات و تعمهیدات لازم برای تهیه کودها و نهاده های مورد نیاز، بذور اصلاح شده، ماشین آلات و ادوات کشاورزی در این راستا انجام شده است و کشاورزان می توانند با مراجعه به مراکز توزیع بذر و کود نسبت به تامین نهاده های مورد نیاز خود اقدام نمایند.
وی تصریح کرد: بیش از 70 درصد تولیدات زراعی استان مربوط به محصولات کشت بهاره است و اولین محصولاتی هم که مورد کشت قرار می گیرد چغندر قند و یونجه می باشد که کشت بیش از 50 درصد محصول چغندر قند از اواخر اسفند ماه آغاز شده و تا اواخر فروردین ماه سال جاری  ادامه دارد و کشت یونجه نیز تا اواسط اردیبهشت ماه به طول می انجامد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: با توجه به اینکه بیشترین میزان تولیدات زراعی استان مربوط به محصولات بهاره است ، نیاز است که بسترهای لازم جهت افزایش رغبت کشاورزان نسبت به بیمه نمودن محصولات کشاورزی با اقدامات ترویجی و تشویقی در این زمینه افزایش یابد .
وی خاطر نشان کرد: کشاورزان باید سعی کنند کشت محصولات را  به موقع انجام دهند و تاریخ کشت را رعایت کنند تا تولید محصولی با کیفیت را داشته باشند و در این راستا از بروز خسارت و وقوع سرمای دیررس بهاره جلو گیری شود .
کریم زاده ضمن تاکید بر اینکه رعایت زمان و الگوی کشت و توجه کشاورزان به توصیه های ترویجی و استفاده از ارقام زودرس و کم آب بر در کشتهای بهاره ضروری بوده ، اضافه کرد: از زارعین عزیز استان درخواست می شود از همین الان نسبت به آماده سازی بستر کشت زمین خود اقدام نمایند تا به محض اینکه شرایط آب و هوایی مساعدشد نسبت به کشت مزرعه  خود اقدام کنند تا با تاخیر درکشت و کاهش تولید مواجه نشوند.
نظر شما

خطایی رخ داده است