مشروح خبر
اخبار استان۲۳ فروردین ۱۳۹۶

امضای سند فاز چهارم همکاری ایران و ژاپن برای دریاچه ارومیه

سند فاز چهارم همکاری ایران و ژاپن و برنامه عمران ملل متحد برای احیای دریاچه ارومیه با حضور مقامات سازمان محیط‌زیست، سازمان ملل متحد و وزیر مختار سفارت ژاپن امضا شد.

معاون محیط‌ زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط‌ زیست در مراسم امضای فاز چهارم سند همکاری مشترک دفتر عمران ملل متحد، دولت ژاپن و سازمان حفاظت محیط زیست در راستای احیای دریاچه ارومیه گفت: دریاچه ارومیه به عنوان بزرگترین دریاچه و یکی از اکوسیستم‌های ارزشمند کشور سال‌های پرتنش و پرتلاشی را پشت سر گذاشته اما هنوز راه درازی را تا احیا در پیش دارد.

فرهاد دبیری با اعلام این که دریاچه ارومیه هر سه عنوان «پارک ملی»، «ذخیره‌گاه زیست کره» و «تالاب بین‌المللی» دارد، افزود: اقدامات ملی و به دنبال آن مدیریت یکپارچه برای احیای دریاچه ارومیه آغاز شده است. با دستور رئیس‌جمهور در نخستین جلسه هیئت دولت، ستاد احیای دریاچه ارومیه تشکیل شد.

وی ادامه داد: در کنار اقدامات ملی، اقدامات بین‌المللی هم برای احیای دریاچه ارومیه آغاز شده که یکی از ارزشمندترین آن ها، همکاری جمهوری اسلامی ایران با ژاپن پس از گفتگوی میان حسن روحانی رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر ژاپن بوده است.

معاون محیط‌ زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط ‌زیست با تأکید بر این که در این مدت اقدامات چشمگیری انجام شده، گفت: در حال حاضر شاهد امضای سند فاز چهارم این همکاری هستیم.

دبیری در پایان با بیان اینکه ویژگی این همکاری، تأکید بر مشارکت جوامع محلی است، گفت: امیدواریم ادامه این همکاری نتایج مثبتی برای این اکوسیستم ارزشمند به دنبال داشته باشد.

نظر شما

خطایی رخ داده است