مشروح خبر
اخبار استان۲۲ فروردین ۱۳۹۶

اشتغال بیش از 6 هزار نفر در صنعت عسل استان/ خوی در تولید عسل اول شد

سید فضل الله قریشی گفت: در حال حاضر تعداد بهره‌برداران شاغل در بخش صنعت زنبور عسل استان در حدود 6 هزار نفر مشغول به کار هستند.

صاحب‌خبر - به گزارش آناج از ارومیه، سید فضل اله قریشی با اشاره به وضعیت تولید عسل در استان اظهار کرد: آذربایجان غربی با داشتن ظرفیت های در مورد زنبور داری همانند، مراتع وسیع و سرسبز و همچنین تشکل‌های توانمند شامل اتحادیه تولید کنندگان عسل،14 شرکت تعاونی زنبورداری، 6 کارگاه موم آج‌کنی، 6 کارخانه مدرن بسته‌بندی عسل در شهرستان‌های ارومیه، خوی، مهاباد و نیز وجود 5 کارگاه بسته بندی عسل به صورت نیمه اتوماتیک قطب اول تولید عسل کشور است.
وی ادامه داد: بر اساس آخرین آمارگیری انجام گرفته درسال 95 استان آذربایجان‌غربی با داشتن بیش از یک میلیون و یکصد هزار کندوی مدرن و بومی و با تولید نزدیک به 21 هزار تن عسل که 27 درصد عسل کل کشور را شامل می‌شود، چندین سال متوالی مقام نخست کشوری را از نظر میزان تولید و تعداد کندوهای مدرن به خود اختصاص داده است.
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی تصریح کرد: میانگین تولید از هرکندوی مدرن 19.9کیلو گرم و از کندوهای بومی 6.7 کیلوگرم می‌باشد در این راستا شهرستان خوی با داشتن بیش از 398 هزار کندو و با تولید بیش از 10هزار تن عسل مقام اول را در استان به خود اختصاص داده است.
قریشی گفت: عضویت تشکل‌های زنبورداری درصندوق توسعه ملی و همچنین عضویت در صندوق توسعه زنبورداری کشور که بیشترین سهام مربوط به استان آذربایجان غربی می‌باشد؛ موجب تخصیص تسهیلات کم بهره به تعاونی‌های زنبورداری و افزایش نقدینگی در تامین نهاده‌های زنبورداری شده است.
وی خاطر نشان کرد: یکی از شاخص‌ها و اهداف مهم درسال 95 خارج نمودن بخش زنبور عسل از تولید تک محصولی بود که در این رابطه مقدار 43 کیلوگرم ژله رویال، 1هزار و 190 کیلوگرم گرده گل و 4 هزارو 238 کیلوگرم بره موم از زنبورستانهای استان توسط زنبورداران تولید شده که در سطح کشور نیز بی‌نظیر می‌باشد و همچنین تشکیل دو کلاس تخصصی تولید ژله رویال در شهرستان‌های ارومیه و خوی که با استقبال کم سابقه زنبورداران روبه رو شد موجب ایجاد تحولی اساسی در توسعه تولید سایر محصولات زنبور عسل در سال 96 خواهد شد

 

نظر شما

خطایی رخ داده است