مشروح خبر
اخبار شهرستان۲۱ فروردین ۱۳۹۶

۲۰میلیون مترمکعب آب به سفره های زیرزمینی خوی تزریق شد

به گزارش خبرنگار مهر، علی محمدی ایروانلو درباره روند اجرایی طرح تغذیه مصنوعی سفره های زیرزمینی خوی اظها کرد: با اجرای طرح تغذیه مصنوعی ۶.۵ میلیون متر مکعب آب به سفره های زیر زمینی دشت خوی تزریق شد.

وی با بیان این که اجرای این طرح با مشارکت کشاورزان منطقه از اواخر سال گذشته آغاز شده و ثمرات زیادی را در پی داشته است، افزود: در این مدت ۶.۵ میلیون متر مکعب آب از این رودخانه برداشت و به سفره های زیر زمینی دشت خوی تزریق شده است که پیش بینی می شود این رقم تا پایان اردیبهشت به بیش از ۲۰ میلیون متر مکعب برسد.

محمدی ادامه داد: در اجرای این طرح آب رودخانه الند خوی که در این فصل از سال از دسترس خارج شده و به هدر می رفت، مهار وبا یک کانال به طول ۱۶ کیلومتر به حوضچه هایی طرح تغذیه مصنوعی سفره های زیر زمین منتقل می شود.

سرپرست فرمانداری خوی خاطرنشان کرد: برای صیانت از منابع آبی سفره های زیر زمینی در این دشت با مشارکت کشاورزان ۱۴۰ چاه غیر مجاز نیز مسدود شده است.

مدیر امور آب شهرستان خوی نیز در این بازدید از این طرح، احیای تعدادی از چشمه ها، قنات و چاه های دشت خوی را از جمله ثمرات اجرای این طرح دانست و گفت: با اجرای این طرح از مهاجرت اهالی ۱۰ روستای منطقه به علت احیای اراضی کشاورزی جلوگیری شده است.

قلی پور افزود: طرح تغذیه مصنوعی دشت خوی شامل ۷ حوضچه تغذیه و دو حوضچه رسوب گیر است که درزمینی به مساحت ۱۰ هکتار برای نخستین بار در شمال غرب کشور احداث شده است.

            
نظر شما

خطایی رخ داده است