مشروح خبر
اخبار استان۲۸ مهر ۱۳۹۵

سرما تولید سیب در آذربایجان غربی راکاهش داد/ دپوی سیب در جاده ها خاتمه می یابد

رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: سرمازدگی تولید سیب را در آذربایجان غربی کاهش داد.

 اسمعیل کریم زاده گفت: منطقه آذربایجان غربی با اشاره به اینکه خوشبختانه امسال شاهد افت کیفیت سیب های تولیدی در استان نبودیم گفت: به دلیل سرمازدگی شاخه های زایشی و تبدیل آن به شاحه های رویشی تولید سیب نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

وی به کاهش تولید سیب در آذربایجان غربی اشاره کرد و افزود: پیش بینی می شود امسال 680 هزار تا 700 هزار تن سیب توسط باغات استان تولید و به دست مصرف کننده برسد. 

کریم زاده افزود: قیمت سیب درجه یک و ممتاز کیلویی 1500 تا 3500 و سیب درجه 2 از قرار کیلویی 1000 تا 1500 درمیادین عرضه میوه و تره بار به فروش می رسد. 

 رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت:سال گذشته 120 هزار تن سیب به کشورهای دیگر صادر شده است و امسال نیز پیش بینی می شود با بسته بندی متعارف و مناسب محصولات به همان میزان سیب از آذربایجان غربی به سایر کشور ها صادر شود. 

وی تصریح کرد:طرح ساماندهی دپوی سیب در جاده ها با همکاری دستگاه های اجرایی و تولید کننده ها انجام شده است و امید است تعداد محدودی که در کنار جاده دیده شده با سرعت توسط ماشین های حمل کننده به کارخانجات صنایع تبدیلی حمل می شود.

 کریم زاده ادامه داد: در صورت عدم جمع آوری سیب های دپو شده از کنار جاده ها، تذکر داده می شود تا هرچه سریعتر حداکثر تا 3 ماهه آینده اقدام به جمع آوری نمایند. 

رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه جمع آوری سیب صنعتی از کنار جاده ها به نفع تولید کننده،مصرف کننده و هم به نفع کارخانجات است افزود: دپوی محصولات کشاورزی در کنار جاده با غیر عادی نشان دادن مسیر رفت و آمد عامل نارضایتی مسافرین و نگرانی مصرف کننده از غیر بهداشتی بودن فرآورده های حاصل از محصول دپو شده را ناشی می شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا،همه ساله با آغاز برداشت محصول سیب جاده های آذربایجان غربی به محلی برای دپوی سیب تبدیل می شود که آلودگی های بهداشتی فراوان را به دنبال دارد و البته در سالهای اخیر برنامه ها ریزی های مختلفی از سوی سازمان جهاد کشاورزی و دیگر نهاد ها انجام گرفت تا از دپوی این محصول جلوگیر شود و طبیعتا انتظار بر این بود امسال با این صحنه مواجه نشویم اما متاسفانه این موضوع در استان تمامی نداشته و تبعات جبران ناپذیر ی به دنبال خواهد داشت.
نظر شما

خطایی رخ داده است