مشروح خبر
اخبار ایران۲۸ مهر ۱۳۹۵

پيگيري هاي إجرائي مصوبات اخير اعضاي دولت تدبير و اميد

مصوبات سفر اخير دكتر نوبخت و هيئت همراه در سفر به شهرستان خوی با حضور معاونین سازمان برنامه وبودجه کشور، فرماندار خوی، نماینده مردم خوی وچایپاره درمجلس، مدیر کل برنامه وبودجه استان، مدیر کل راه وشهرسازی استان و رئیس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه مورد بررسی قرار گرفت و برنامه ي زمان بندي اجراي پروژه هاي مصوب تعيين و مشخص شد .

دکتر سیوانی فرماندار شهرستان خوی در این جلسه با برشمردن ظرفیت ها و مزیت ها خوی اظهار داشت: خوي با توجه به ظرفيت ها و مزيت هاي نسبي مناسب از جايگاه ممتازي در شمالغرب كشور برخوردار است.

وی افزود: شهرستان خوي عليرغم دارا بودن ظرفيت هاي بزرگي در بخش هاي كشاورزي ، حمل و نقل و ترانزيت ، تجارت مرزي ، ميراث فرهنگي و گردشگري ، معدن و... در طول دهه هاي گذشته با تأثير گرفتن از برنامه هاي نامتوازن در توسعه ي كشور رشد و توسعه ي مناسبي نداشته است و شايسته است كه دولت و نظام با رويكرد تأمين امنيت و منافع ملي نسبت به جبران مافات و رفع عقب ماندگي هاي مزمن در اين منطقه برنامه ريزي و اقدامات عاجل را شروع كند.

فرماندار خوی در ادامه افزود : تمام صاحب نظران و مديران ارشد در نظام برنامه ريزي و توسعه ي كشور اذعان دارند كه بخش راه از زير ساخت هاي ضروري براي إيجاد بسترهاي لازم براي توسعه است و با تأسف، خوي در بخش راه بسيار نيازمند توجه است .

وی تصریح کرد: با توجه به موقعيت مرزي خوي و وجود پايانه ي مرزي رازي و نيز مجاورت با دو منطقه ي آزاد، احداث اتوبان رازي - ايواوغلي براي خوي حياتي است و مي تواند نقش تعيين كننده اي در رشد و توسعه خوي ايفا كند .

دکتر سیوانی أضافه كرد : نيازمندي ها و كمبودهاي خوي در بخش بهداشت و درمان نيز موردتأييد تمامي مسئولان كشوري و استاني است با توجه به اينكه خوي قطب خدمت رساني در بخش بهداشت و درمان به شهرستانهاي شمال استان است در ساخت و راه إندازي بيمارستان آيت الله خويي و بيمارستان ١٦٤تختخوابي سرعت عمل لازم است و اين موضوع مورد تأكيد وزير محترم بهداشت و جناب دكتر نوبخت هم مي باشد.

فرماندار خوي در خاتمه با اشاره به اينكه  منطقي ترين و إجرائي ترين راه براي حل موضوع توسعه ي نامتوازن برنامه ريزي بر أساس الگوهاي منطقه اي مبتني بر ظرفيت ها و مختصات محلي است به مسئله آب به خصوص آب شرب خوي اشاره كرد و گفت : مسئله مهم این است كه اگر نسبت به انتقال آب شرب خوي از سد آغ چاي طبق دستورات وزير محترم نيرو و جناب نوبخت در سفر رياست محترم جمهوري به استان، اقدام به موقع به عمل نيايد در چند سال آينده موضوع آب شرب خوي بحراني خواهد بود.

دکتر کبیری نماینده مردم خوی چایپاره نیز در این جلسه، جاده رازی و بخش درمان را از خواسته های مردم شهرستان دانسته و ابراز امیدواری کرد این سفر در راستای به ثمرنشستن مصوبات دکتر نوبخت در سفر اخیر به خوی باشد.

دکتر پورمحمدی معاون توسعه امور تولیدی سازمان برنامه و بودجه کشور در این جلسه تصریح کرد: خوی به لحاظ تمدن، جایگاه مذهبی و همچنین فعال بودن در بازار پول و سرمایه از شهرهای شاخص در سطح کشور می باشد .

وی در خصوص نیازها و مطالبات شهرستان اظهار داشت: یکی از مطالبات مهم شهرستان خوی انتقال آب شرب از سد آغ چای به خوی می باشد که اجرای این طرح قطعی و با معرفی سرمایه گذار وتأمین اعتبار لازم در ماه های آتی اجرایی خواهد شد.

وی افزود: نیازمندی های دیگر شهرستان خوی که می تواند نقش موثری در رشد و توسعه منطقه ایفا کند احداث جاده ترانزیت از منطقه رازی تا ایواوغلی می باشد که در این خصوص نیز با دستورات ویژه دکتر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه اخذ ماده 215 برای قرار گرفتن این پروژه در بین پروژه های ملی و همچنین تخصیص ردیف در بودجه سال 96 اقدامات موثر و تأثیر گذاری انجام خواهد گرفت .

وی با اشاره به قابلیت های گردشگری خوی بخصوص مقبره شمس تبریزی تصریح کرد: سازمان برنامه و بودجه کشور بنا به دستور ریاست محترم سازمان توجه خاصی به این ظرفیت دارد و مصمم است این ظرفیت مهم گردشگری و فرهنگی را با سرمایه گذاری های مناسب به یک ظرفیت ملی تبدیل کند.

 دکتر پورمحمدی در خاتمه با اشاره به ظرفیت های موجود در بخش کشاورزی شهرستان در سرمایه گذاری و مساعدت در این بخش جهت شتاب گرفتن رشد و توسعه شهرستان خوی تأکید کرد .

دکتر سعید نمکی معاون امور اجتماعی و عمومی سازمان برنامه و بودجه کشور نیز با اشاره به اهمیت و جایگاه ویژه استان های مرزی در تأمین امنیت کشور اظهار داشت: استان آذربایجان غربی الگوها و خصوصیات خاص خودش را دارد و باید برنامه ریزی توسعه استان بر مبنای الگوهای منطقه ای و خصوصیات آن باشد.

وی در خصوص مشکل بهداشت و درمان تصریح کرد: با توجه به مشکلات مالی و کمبود بودجه دولت توانستیم طرح سلامت را با موفقیت در کل کشور اجرا کنیم و بیش از 70 هزار میلیارد تومان برای این طرح هزینه کرده ایم و استان آذربایجان غربی یکی از استان های موفق در اجرای طرح سلامت می باشد.

وی با اشاره به جایگاه خوی به عنوان قطب شمال استان در ارائه خدمات درمان افزود: ضروری است بیمارستان های در دست احداث خوی هرچه سریعتر به اتمام رسیده و به مدار ارائه خدمات وارد شوند .

دکتر سعید نمکی تصریح کرد: وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و سازمان برنامه و بودجه کشور مصمم هستند بیمارستان 164 تخت خوابی خوی در ایام مبارکه دهه فجر و بیمارستان آیت الله خویی نیز در هفته دولت سال آینده به بهره برداری برسند.

وی افزود : میانگین سرانه تخت بیمارستان در استان آذربایجان غربی پائین می باشد و ما تلاش می کنیم در 5 سال آینده سطح درمان استان را ارتقاء داده و سرانه تخت استان را به میانگین کشوری برسانیم.

 

نظر شما

خطایی رخ داده است