مشروح خبر
اخبار شهرستان۱۶ مهر ۱۳۹۶

فرماندار خوی: مقبره شمس زمینه ساز رونق فرهنگی و ادبی خوی شده است

فرماندار ویژه شهرستان خوی وجود مقبره شمس تبریزی در خوی را زمینه ساز رونق ادبی و فرهنگی شهرستان خوی در سطح کشور دانست.

به گزارش  خوی آوا،محمد عابدی در همایش بین المللی شمس و مولانا در خوی با بیان اینکه شمس عارفی آشنا به اسرار الهی و حضرت محمد (ص) بود اظهارداشت: این شخصیت بزرگوار، حلقه اتصال خوی با جهان عرفان است و امروز به واسطه حضور مقبره این عارف نامی در این شهرستان، رونق فرهنگی و ادبی این خطه از کشور را شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه تلاش مسئولان استانی و شهری برای اتمام ساخت بارگاه شمس در حال انجام است عنوان کرد: تا کنون اقدامات خوبی برای شناساندن شمس تبریزی و بهبود وضعیت عمرانی بارگاه شمس در خوی انجام شده و باید این کار بصورت مدون و ادامه دار باشد.

فرماندار خوی با بیان اینکه در این همایش ۱۸۶ نفر از پژوهشگران، محققان و اساتید دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور برای حضور در همایش ثبت نام کرده اند بیان کرد: از این تعداد ۶۷ نفر برای مرحله داوری پذیرش شدند.

وی ادامه داد: پس از طی مراحل داوری در سه مرحله، تعداد ۱۲ مقاله برای ارائه در سالن اصلی همایش و چهار مقاله برای ارائه و دفاع در پنل‌های تخصصی انتخاب شدند.

فرماندار خوی اظهار داشت: از ۶۷ مقاله داوری شده تعداد ۲۰ مقاله برای چاپ در کتاب مجموعه مقالات و تعداد سه مقاله برای چاپ در فصلنامه تخصصی و بین‌المللی"کهن‌نامه ادب پارسی" وزارت علوم انتخاب شدند.

وی با بیان اینکه بیشتر مقالات رسیده از داخل کشور به این همایش، از تهران بوده است افزود: بسیاری از مقالات خارجی رسیده نیز از کشورهای هند، پاکستان، عراق، تاجیکستان، آمریکا، صربستان، افغانستان و ترکیه بوده است.

وی ‌تصریح کرد: علاوه بر آن، به منظور همکاری و هماهنگی با وزارت امور خارجه برای حضور سفیران و رایزن‌های فرهنگی کشورها در سومین همایش بین‌المللی شمس و مولانا، ارتباط تنگاتنگی با نمایندگی وزارت امور خارجه در استان برقرار شده است.

نظر شما

خطایی رخ داده است