مشروح خبر
اخبار شهرستان۱۵ مهر ۱۳۹۶

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران:پرداخت علمی و اصولی به فرهنگ غنی اسلامی ایرانی مورد غفلت واقع شده است

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با تاکید بر ضرورت شناساندن مفاخر فرهنگی ایران اسلامی به نسل جوان گفت: دنیای امروز نیازمند برخورداری از مفاهیم و ادبیات مبتنی بر صلح و محبت است.

به گزارش خوی آوا؛ اشرف بروجردی در سومین همایش بین المللی شمس و مولانا در خوی با بیان اینکه ادبیات و رفتار پیامبر اکرم (ص) نیز بر مبنای عشق و محبت بود، اظهار کرد: اگر ادبیات واقعی دین مبین اسلام در دنیای امروزی حکم فرما بود، شاهد بروز تفکرات صلح ستیز و خشن نبودیم.

وی افزود: گروه ها و افرادی که به نام دین اقدامات جنگ طلبانه ای دارند، با دین مبین اسلام بیگانه هستند.

وی با تاکید بر اینکه پرداخت علمی و اصولی به فرهنگ غنی اسلامی ایرانی مورد غفلت واقع شده است، گفت: باید اذعان کنیم که بخشی از جامعه امروزی نیازمند شناخت معرفتی از چهره های اصیل فرهنگی است.

وی با اشاره به برخی ابعاد شخصیتی شمس و مولانا، این 2 شخصیت را چهره هایی جهانی در عرصه فرهنگ دانست و افزود: اشعار مثنوی پرتیراژ ترین کتاب ترجمه شده در جهان است که این امر تاییدی بر مدعای جهانی بودن این شخصیت های فرهنگی والاست.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با تاکید بر اینکه باید پاسداشت چهره های فرهنگی کشور بود، اظهار کرد: شمس و مولانا سرمایه های فرهنگی کشور به شمار می روند رئیس بنیاد شمس و مولانا نیز در این همایش با اشاره به ترجمه 6 دفتر مثنوی مولانا به زبان روسی گفت: بخشی از مقالات شمس نیز توسط محققان و علاقه مندان این حوزه به زبان فرانسوی ترجمه شده است.

حجت الله ایوبی با درخواست اعتبار مالی برای بازسازی مقبره شمس تبریزی اضافه کرد: پس از 800 سال مردم این منطقه به دنبال احیای بارگاه شمس هستند که این مطالبه باید مد نظر قرار گیرد.

نظر شما

خطایی رخ داده است