مشروح خبر
اخبار شهرستان۳۱ تیر ۱۳۹۶

سدانحرافی بویلاپوش خوی پیشرفت 68 درصدی دارد

مجری طرح سد انحرافی بویلاپوش خوی گفت: این سد 68 درصد پیشرفت دارد و با بهره برداری از آن، آب مورد نیاز 6 هزار و 500 هکتار از اراضی کشاورزی منطقه تامین می شود.

 به گزارش خوی آوا، محمدبانی سفید افزود: این سد و بند انحرافی در 20 کیلومتری شهر خوی و بر روی روخانه قطور احداث می شود و کنترل و انتقال آب روخانه قطور به مزارع کشاوری 20 روستا از اهداف اصلی احداث آن به شمار می رود.

وی ادامه داد: ساخت بدنه این سد با 4 رسوب گیر رو به اتمام بوده و در حال حاضر احداث کانال های این سد انحرافی به طول 60 کیلومتر آغاز شده است.

مجری سد انحرافی بویلاپوش با بیان اینکه سالانه 200 میلیون متر مکعب آب از رودخانه قطور در محدوده ساخت این سد جاری و از دسترس خارج می شود، افزود : این سد روزانه به میزان 12 متر مکعب در ثانیه آب این رودخانه را به حوضچه های رسوب گیر سد انحرافی بویلاپوش انتقال خواهد داد.

وی گفت: پس از رسوب گیری آب مورد نیاز 6 هزار و 500 هکتار از اراضی کشاورزی 20 روستا از طریق 60 کانال بتنی تامین و امکان اجرای طرح های آبیاری تحت فشار در این منطقه را فراهم می کند.

وی اعتبارات این طرح را 700 میلیارد ریال و محل تامین آن را اعتبارات رودخانه های مرزی اعلام و تصریح کرد: تاکنون برای اجرای این طرح 128 میلیارد ریال هزینه شده و امسال برای اجرای آن 350 میلیارد ریال در نظر گرفته شده است که با صرف این اعتبار این بدنه و حوضچه های سد تا پایان امسال به بهره برداری می رسد/ایرنا.

نظر شما

خطایی رخ داده است