مشروح خبر
اخبار شهرستان۱۴ تیر ۱۳۹۶

مخالفت سازمان محیط زیست، برداشت نمک از دریاچه ارومیه را متوقف کرد

مهساپاشازاده

 معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: امکان بهره برداری اقتصادی از املاح معدنی دریاچه ارومیه وجود ندارد.

«عبدالحمید سرتیپی» در گفت وگو با پایگاه خبری اروم لیک، با اشاره به مطلب فوق اظهار کرد:  براساس برآورد های اولیه، بیش از 5 میلیارد تن املاح تبخیری شامل، پتاس، سولفات سدیم، ترکیبات منیزیم  و برم در دریاچه ارومیه تخمین زده شده است که در صورت استحصال این املاح، می توان علاوه بر تامین نیاز داخلی، از طریق صادرات نیز درآمد ارزی قابل توجهی را نصیب کشور کرد.

وی با بیان اینکه طرح بهره برداری صنعتی نمک از دریاچه ارومیه به عنوان یکی از راهکار های مصوب هیات وزیران دولت یازدهم برای احیا دریاچه ارومیه بوده است، گفت:  بر اساس این طرح، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور جهت پتانسیل یابی املاح و نمک های بیشتر بستر دریاچه ارومیه در سه فاز، برداشت های صحرایی و آنالیز های آزمایشگاهی انجام داده است.

سرتیپی ادامه داد: این مطالعات به دلیل عدم صدور مجوز و مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست در مرحله پایلوت متوقف شده است با اینکه دستورالعمل برداشت اصولی نمک از دریاچه ارومیه با رعایت ملاحضات زیست محیطی تهیه شده است.

وی اظهار کرد: طرح اکتشاف و استحصال املاح استراتژیک مانند پتانسیم، لیتیم و منیزیم از دریاچه ارومیه به دلیل شرایط ویژه ایجاد شده زمین شناسی، ژئومورفولوژی و شرایط جوی خاص در راستای نجات دریاچه ارومیه و با در نظر گرفتن مسائل زیست محیطی منطقه اصولی بوده است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی ادامه داد: هدف از این امر در درجه اول کاهش درصد نمک ها و املاح دریاچه، جلوگیری از هدر رفتن منابع  آب حوضه آبریز، حفظ آبخوان های اطراف دریاچه از نفوذ بیشتر آب شورابه به داخل آن ها و جلوگیری از ایجاد ریزگردهای نمکی در آینده بوده و همچنین با عملی شدن این امر علاوه بر تامین نیاز داخلی، از طریق صادرات نیز درآمد ارزی قابل توجهی  نصیب کشور خواهد شد.

وی با ابراز اینکه احیای مجدد دریاچه ارومیه نیازمند استحصال عناصر با ارزش موجود در شورابه است، اظهار کرد: انجام این کار نه تنها از نظر اقتصادی به شدت سودآور است بلکه باعث می شود در طول زمان دریاچه به شکل قبلی خود بازگردد و از خشکی نجات پیدا کند.

سرتیپی مهم ترین مشکل در امر بهره برداری اقتصادی از منابع املاح تبخیری دریاچه ارومیه مربوط به عدم صدور مجوز توسط سازمان محیط زیست عنوان کرد و گفت: با توجه به برنامه های توسعه اقتصاد مقاومتی نیاز مبرم به بازبینی و باز نویسی قوانین و استاندارد های سازمان محیط زیست در رابطه با انجام فعالیت های معدنی در دریاچه ارومیه است.

 معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی ادامه داد: با اقدامات انجام گرفته توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و انجام مطالعات برداشت اصولی نمک از دریاچه با رعایت ملاحظات زیست محیطی، بخش مربوط به مطالعات استخراج فرآوری انجام شده است.

سرتیپی با بیان اینکه دو واحد برداشت نمک در ارومیه وجود دارد، گفت: متاسفانه به علت قدیمی بودن مجوز این واحد ها و عدم صدور مجوزهای جدید برای برداشت به شیوه مدرن و صنعتی، در حال حاضر برداشت نمک از دریاچه به شیوه سنتی، محدود و برای نیاز های جزیی استان استفاده می شود.

وی به وجود 3 معدن سنگ های نمک در شهرستان های خوی و سلماس اشاره کرد و افزود: ظرفیت استخراج نمک از این معادن سالانه 45 هزارو 200 تن است که به صورت خام و محدود به کشور ترکیه صادر می شود.

 

 

 

نظر شما

خطایی رخ داده است