مشروح خبر
اخبار شهرستان۱۴ تیر ۱۳۹۶

تعطیلی پروژه کانی سیب تکذیب شد/ پروژه های احیای دریاچه ارومیه با جدیت دنبال می شود


در طی روزهای گذشته خبری با عنوان "کانی سیب از طرف دولت تعطیل شد" تیتر رسانه های اصولگرا در آذربایجان غربی شد. این پروژه با هدف سرمایه گذاری در آبهای مرزی و همچنین احیای دریاچه ارومیه از سوی قرارگاه خاتم الانبیا در حال پیگیری است تا با اتمام آن سالانه بیش از 600 میلیون متر معکب آب در پشت سد ذخیره و به دریاچه ارومیه انتقال یابد. خبر تعطیلی این پروژه مهم می تواند شک بزرگی به احیای دریاچه ارومیه وارد کند. بنا بر ادعای رسانه های اصول گرا با تعطیل شدن "کانی سیب" دو شعار مهم دولت در حوزه اقتصادی و احیاء دریاچه اورمیه به چالش کشیده می شود.  از طرفی  این رسانه ها مدعی شده اند، با تعطیلی این پروژه دست کم 700 کارگر بطور یکجا بیکار و اصلی ترین امید هم برای احیاء نگین فیروزه ای آذربایجان رنگ باخته است. به جهت اهمیت موضوع با هادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی و فرهاد سرخوش مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت و گویی انجام دادیم.

 

     اما واقعیت ماجرا از چه قرار است؟؟

 

پروژه کانی سیب؛ در حال اجرا است

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی دراین رابطه گفت: تعطیلی پروژه انتقال آب کانی سیب به عمل نکردن تعهدات دولت ربطی ندارد و تنها مشکلاتی در کارگاه به وجود آمده بود که این مشکلات هم حل و پروژه در حال اجراست.

وی اظهار کرد: متاسفانه برخی از دریاچه ارومیه به عنوان ابزار سیاسی استفاده می کنند اما باید گفت در اجرای پروژه های هزینه بر و بزرگ مشکلات متعددی پیش می آید که کاملا عادی است و نه تنها در اجرای پروژه دریاچه ارومیه بلکه در پروژه های دیگر در سطح کشور نیز مشکلات دیرکرد در تخصیص اعتبار وجود دارد.

بهادری با بیان اینکه عوارض خشک شدن دریاچه ارومیه زندگی افراد و اراضی کشاورزی را تا شعاع ۵۰۰ کیلومتر تحت تاثیر قرار می‌دهد افزود: احیای دریاچه ارومیه، نیازمند مشارکت همگانی بوده و بنده هم به عنوان نماینده مردم پیگیر حل مشکلات مسائل مربوط به احیای دریاچه ارومیه هستم.

 

حفر 11 کیلومتر تونل در کانی سیب

همچنین فرهاد سرخوش مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با تکذیب تعطیلی پروژه کانی سیب گفت: پروژه انتقال آب از کانی سیب به دریاچه ارومیه درحال اجراست و با جدیت دنبال می شود.

وی با با بیان اینکه طول این تونل انتقال آب 36 کیلومتر است افزود: حفاری تونل توسط 2 دستگاه حفاری مکانیزه «TBM» از ورودی و خروجی این تونل توسط قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) در حال انجام است. بخش میانی این تونل نیز در حال حفاری دستی است و تاکنون11 کیلومترو 440 متر از تونل حفاری شده است.

سرخوش گفت: با اجرای این طرح سالانه حدود 650 میلیون متر مکعب آب وارد بستر دریاچه می شود.

نظر شما

خطایی رخ داده است