مشروح خبر
اخبار شهرستان۱۰ تیر ۱۳۹۶

عیسی کلانتری: مدیران آذربایجان شرقی باید 10 برابر بیشتر از مدیران آذربایجان غربی تلاش کنند / احیای دریاچه ارومیه در برنامه مسئولین استانی جایگاهی ندارد / یک مشت مدیر بی کفایت اصلاً برنامه احیای دریاچه ارومیه را قبول ندارند / چرا سهم دریاچه ارومیه را از سد بوکان نمی دهید؟؟

مهسا پاشازاده


  مدت هاست درباره اوضاع و احوال زیست محیطی و تبعات خشکی دریاچه ارومیه هشدار داده می شود، به گونه ای که بسیاری از کارشناسان تبعات خشکی نگین فیروزه ای آذربایجان را حتی بسیار زیان بارتر از جنگ تحمیلی عنوان می کنند.

با وجود هشدار های پی در پی، دولت تدبیر و امید در چند سال اخیر عزم و جزم جدی را برای احیای دریاچه ارومیه آغاز کرده تا پهنه خشک شده دریاچه را احیا و لب تشنه آن را تر کند ...

تا جایی که جدیت خطرات خشک شدن دریاچه ارومیه سبب شد رئیس جمهور احیای این دریاچه را اولویت نخست زیست محیطی خود اعلام کند و برای همین منظور ستاد احیای دریاچه ارومیه تشکیل شود، هر چند که تشکیل این ستاد در سال های اول با انتقادات زیادی به جهت کاربردی و عملی نبودن برنامه‌ها همراه بود ولی طولی نکشید که ۱۹ برنامه اصلی برای نجات این دریاچه تصویب شد و برنامه‌ها شکل جدی‌تری به خود گرفت و اعتبارات خوبی نیز برای این منظور تخصیص یافت.

با این حال فاز اول برنامه تثبیت وضعیت فعلی  دریاچه ارومیه در دستور کار مسئولان قرار تا پس از تثبیت وضعیت آن برنامه های اجرایی مدون و کاربردی تری برای جبران آب از دست رفته و کنترل آن آغاز شود که هم اکنون نیز ادامه دارد ... تا جایی که بیشتر این مسئولان برای شانه خالی کردن از اتهامات کم کاری با بزرگ نمایی فعالیت هایشان بسیاری از برنامه های اجرایی شده را در جلسه ها و نشست های خبری به طرق مختلف به رخ می کشند. با این حال نبایست زحمت های این دستگاه ها نادیده گرفته شود چرا که با این فعالیت ها در شرایط فعلی روند صعودی خشکی دریاچه متوقف شده است اما با این حال تلاش ها برای احیای دریاچه ارومیه باید بیشتر از گذشته شود.

با وجود این که بر طبق گفته مسئولان پروژه های مختلفی برای احیای دریاچه ارومیه همچنان ادامه دارد، عیسی کلانتری دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه که همیشه به احیای دریاچه خوشبین بوده و هر بار به صراحت نوید بازگشت دوباره دریاچه ارومیه را در صورت همکاری و تعامل مشترک مردم و مسئولان اجرایی می دهد این بار  در همایش توجیهی فرهنگیان آموزش و پرورش، استان  آذربایجان شرقی را بازنده اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه عنوان کرد و از بی کفایتی برخی مدیران صحبت می کند.

گزیده ای از این سخنرانی طوفانی کلانتری را در زیر بخوانید.

 

 

آذربایجان شرقی بازنده اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه

 «عیسی کلانتری» در همایش توجیهی فرهنگیان آموزش و پرورش آذربایجان شرقی: آذربایجان شرقی بازنده اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه است و بیشترین آسیب ها و تخریب های خشک شدن دریاچه ارومیه متوجه این استان خواهد بود و تبریز را تبدیل به شهری متروکه خواهد کرد؛ ما از مسئولان آذربایجان شرقی انتظار داریم 10 برابر آذربایجان غربی برای احیای دریاچه ارومیه تلاش کنند.

اگر مردم وارد کار نشوند، کار بسیار مشکل خواهد شد. اگر همت و غیرت داشته باشیم، دریاچه ارومیه احیا خواهد شد. این همت و غیرت در دولت هست،دولت هیچ محدودیتی برای طرح های نجات بخش دریاچه ارومیه قائل نشده است.به والله دولت با هیچ درخواست ستاد احیا تاکنون مخالفت نکرده است، علی رغم اینکه هیات دولت موضوعات بسیاری را در دستور کار دارد، با درخواست های ستاد احیا موافقت کرده و حداکثر در طی یک هفته مسئله در هیات دولت مطرح و تصویب شده است.

 

احیای دریاچه ارومیه در برنامه مسئولین استانی جایگاهی ندارد

 گله من از مسئولین اجرایی استان ها است؛احیای دریاچه ارومیه در برنامه مسئولین استانی جایگاهی ندارد، مدیران استانی فکر می کنند ستاد احیا منبعی برای تامین کسری بودجه دیگر بخش های آن هاست.

ما برای احیای دریاچه ارومیه نیاز به پشتیبانی مسئولین استانی داریم، رئیس جمهور تاکنون چهار بار با شخص من تندی کرده از نتایج طرح های احیای دریاچه سوال کرده است.

شهروندان باید توسط سازمان های مردم نهاد توجیه شوند و مردم باید حقوق خود را مطالبه کنند، دولت وظیفه دارد برنامه های مصوب ستاد احیای را اجرا کند و مردم هم باید حقوق شهروندی خود را مطالبه کنند و اگر مردم به حقوق خود آگاه باشند، کسی نمی تواند آن ها را به دلیل حمایت از محیط زیست و درخواست احیای دریاچه ارومیه بازداشت کند؛ مثل دولت احمدی نژاد که کسانی را که به طور سمبلیک یک لیوان آب به دریاچه ارومیه آب ریختند بازداشت کرده و برچسب ضد انقلابی بودن زد.

 

یک مشت مدیر بی کفایت اصلاً برنامه احیای دریاچه ارومیه را قبول ندارند

 مگر از دولت برای احیای دریاچه ارومیه چه می خواهیم؟ پول هست، اختیارات کامل هست، اما من بی عرضه به اتفاق یک مشت مدیر بی کفایت که اصلاً برنامه ای به نام احیای دریاچه ارومیه را قبول ندارند، این وضع را پدید آورده ایم. همین وزارت نیرو که باید در ماه شهریور 100 میلیون متر مکعب از سد بوکان را به دریاچه ارومیه سرازیر می کرد، هنوز دارد مقاومت می کند؛ چرا؟ جالب هست که حجم آب پشت سد هم اکنون 360 میلیون متر مکعب است و سال گذشته این مقدار 80 میلیون متر مکعب بوده و با همان مقدار امورات منطقه حل شده، اما با این حال هنوز هم مسئولان وزارت نیرو از رهاسازی آب پشت سد به دریاچه جلوگیری می کنند.

 ظاهراً کسانی در منطقه  تصمیم ساز هستند و احتمالا به دولت احمدی نژاد متصل هستند و نمی خواهند دریاچه ارومیه احیا شود.

 

کلانتری قسم خورد

چطور ممکن است مدیری در برابر مصوبات ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه مقاومت و سرپیچی کند؟ چرا سهم دریاچه را نمی دهند؟ چرا کارشکنی می کنند؟ ظاهراً در برنامه مدیران منطقه احیای دریاچه ارومیه جایگاهی ندارد. 20 میلیون متر مکعب برای پایاب سد بوکان کافی است، چرا سهم دریاچه را نمی دهند؟

جناب آقای پور مهدی، جناب آقای هاشمی؛ چرا با دزدان آب برخورد نمی کنید؟ چرا با کسانی که به صورت غیر مجاز از آجی چای آب برداشت می کنند برخورد نمی شود؟ چرا رئیس دادگستری استان سکوت کرده و با این تخلفات برخورد نمی کند؟ من آذربایجان را و ایران را بیشتر از خودم دوست دارم؛ من حق ندارم خیانت کنم؛ من حق ندارم اهمال کاری کنم. که چه شود گفته شود فلانی گذران زندگی اش با آب غیر مجاز است و نباید با او برخورد کنیم؟ تخلف تخلف است چه فرقی دارد؟

 دریاچه ارومیه قابلیت احیا دارد، ولی دولت به تنهایی نمی تواند دریاچه را احیا کند، مردم به تنهایی نمی توانند دریاچه را احیا کنند، سازه و سخت افزار به تنهایی نمی تواند و همه این ها باید دست در دست هم بگذارند تا دریاچه احیا شود.

من می دانم که ملت آذربایجان، ملت با غیرتی است. ما تقاضای همکاری می کنیم از مردم. من امروز قسم می خورم هر مدیری که از این پس در راه احیای دریاچه ارومیه بایستد و کارشکنی کند به مردم معرفی خواهم کرد. ما داریم زمان را از دست می دهیم. اگر وضعیت فعلی دریاچه حفظ نشود، دیگر دریاچه ارومیه قابلیت احیا نخواهد داشت.

 

 

 

 

نظر شما

خطایی رخ داده است