مشروح خبر
اخبار استان۱۸ خرداد ۱۳۹۶

جنگل های پیرانشهر و سردشت با 82 سورتی پرواز آفت زدایی شد

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی گفت: جنگل های طبیعی  پیرانشهر و سردشت با 82 سورتی پرواز محلول پاشی و آفت زدایی شد.

«رحمان وهاب زاده» در گفت وگو با پایگاه خبری خوی آوا، با اعلام این مطلب گفت:خوشبختانه در راستای حفاظت از جنگلهای استان با حمایت مسئولان ارشد سازمان جنگل ها بخصوص ریاست محترم سازمان ؛ در سه سال اخیر توانستیم با تامین اعتبارات لازم برای محلول پاشی و آفت زدایی جنگل های استان بوسیله هواپیما؛ اقدامات موثری را انجام دهیم که این موضوع برای اولین بار در سطح جنگل های استان در سطح کشور اتفاق می افتد.

وی افزود: امسال نیز همچون دوسال گذشته در بیش از دو هزار هکتار از عرصه های جنگلی، هواپیماهای محلول پاش کار آفت زدایی را انجام دادند که در حدود 82 سورتی پرواز داشتند. این محلول پاشی بدون هیچ آسیب زیست محیطی بوده و خوشبختانه کار حفاظت و احیاء درختان جنگلی در این بخش بصورت موثر انجام شده است.

وهاب زاده ادامه داد:در مجموع در سه سال گذشته بیش از 7 هزار هکتار از جنگل های استان محلول پاشی شده است و تاکنون در حدود شش میلیارد و پانصد میلیون ریال اعتبار برای انجام محلول پاشی هزینه شده است.

موسی زاده رییس اداره جنگل کاری و جنگل داری اداره کل منابع طبیعی آذربایجان غربی نیز در این زمینه گفت: تلاش ما بر این است که در ختان طبیعی واقع در جنگل های شهرستان های پیرانشهر و سردشت عاری از هر گونه آفت شوند و این نخواهد بود مگر با تامین امکانات و اعتبارات لازم. بدلیل وجود  گونه های بسیار کمیاب و نادر در این جنگل ها  در سه سال اخیر اقدامات خوبی برای حفاظت و احیاء جنگلها انجام شده است که محلول پاشی یکی از این اقدامات است. برای مثال توزیع پنل های خورشیدی برای جنگل نشینان و ایجاد جایگاه های توزیع کپسول گاز برای جلوگیری از قطع اشجارو تامین هیزم از این موارد به شمار می رود.

وی افزود: جنگل ها به عنوان ریه های تنفسی محسوب میشوند و همه ی ما در جامعه موظفیم برای حفاظت و حراست از این میراث طبیعی نهایت تلاش و همکاری را داشته باشیم.

گفته می شود؛ در حال حاضر جنگل های استان بالغ بر 101 هزار هکتار است که یکی از مهمترین رویکردهای اداره کل منابع طبیعی حفاظت مشارکتی است که امیدواریم با توسعه آموزشهای همگانی و ترویج فرهنگ منابع طبیعی در توسعه جنگلها نقش موثری را ایفاء نماییم.

نظر شما

خطایی رخ داده است